Prikupljanje podataka

U svrhu doprinosa ostvarenju cilja 12.3 Agende 2030, na razini EU su tijekom 2018. i 2019. godine doneseni propisi na temelju kojih se propisala jedinstvena metodologija te su se po prvi puta dobili usporedivi podaci o količinama otpada od hrane koji se proizvodi u državama članicama. Do tada gospodarenje otpadom od hrane nije bilo regulirano na razini EU, nije postojala obveza mjerenja količina, a dostupni podaci bili su neusporedivi zbog korištenja različitih metodologija prikupljanja i izračuna. Stoga su Direktivom (EU) 2018/851 o izmjeni Direktive 2008/98/EZ uvedene sljedeće novine:

  • definicija otpada od hrane,
  • obveza donošenja mjera za smanjivanje nastanka otpada od hrane u skladu s ciljem održivog razvoja 12.3 UN-a,
  • obveza praćenja i procjene provedbe mjera za sprečavanje nastanka otpada od hrane mjerenjem razine otpada od hrane,
  • obveza donošenja specifičnih programa za sprečavanje nastanka otpada od hrane u okviru programa sprječavanja nastanka otpada.

Nadalje, na temelju navedene Direktive (EU) 2018/851 donesene su Delegirana odluka Komisije (EU) 2019/1597 o dopuni Direktive 2008/98/EZ u odnosu na zajedničku metodologiju i minimalne zahtjeve u pogledu kvalitete za ujednačeno mjerenje razine otpada od hrane te Provedbena odluka Komisije (EU) 2019/2000 o utvrđivanju formata za dostavu podataka o otpadu od hrane i za podnošenje izvješća o provjeri kvalitete u skladu s Direktivom 2008/98/EZ.

Navedene propise, osim obveze donošenja specifičnih programa za sprečavanje nastanka otpada od hrane, Republika Hrvatska je prenijela u svoje zakonodavstvo Zakonom o gospodarenju otpadom (Narodne novine, br. 84/2021). U prosincu 2022. godine Ministarstvo nadležno za poljoprivredu donijelo je Plan sprječavanja i smanjenja nastajanja otpada od hrane Republike Hrvatske za razdoblje 2023. – 2028. godine (Narodne novine, br. 156/2022),

drugi po redu, s ključnim mjerama i pripadajućim aktivnostima kojima se djeluje na sprječavanje nastajanja otpada od hrane duž cijelog lanca opskrbe hranom.

Sukladno propisanim obvezama države članice EU dužne su svake četiri godine provesti opsežno statističko istraživanje o količinama otpada od hrane u svim fazama opskrbe hranom i kućanstvima. Rezultati prvog praćenja razina bacanja hrane provedenog na razini cijele EU za 2020. godinu poslužit će kao osnova za procjenu napretka te kao osnova za donošenje ciljeva smanjenja otpada od hrane u narednom razdoblju. Također, do kraja 2027. godine planirana je službena revizija napretka koje su postigle države članice i mogućnost ispravljanja smjera ako dokazi upućuju na to da EU može još više pridonijeti globalnoj ambiciji.

U skladu sa zahtjevima gore navedenih propisa, u Republici Hrvatskoj je tijekom 2021. godine provedeno opsežno statističko istraživanje o otpadu od hrane u svim fazama lanca opskrbe hranom kojem je glavni cilj bio unaprjeđenje sustava praćenja gospodarenja otpadom od hrane te izvješćivanje prema tijelima Europske komisije. Korištena metodologija bila je izravno mjerenje, vođenje dnevnika tjedan dana i anketni upitnik za kućanstva te anketni upitnik za poslovni sektor.

Više podataka o provedenom istraživanju dostupno je na mrežnim stranicama Informacijskog sustava gospodarenja otpadom u rubrici Prikupljanje podataka / Projekti.

U proljeće 2022. godine Europska komisija je u okviru Programa jedinstvenog tržišta (Single Market Programme) objavila poziv za dodjelu darovnica državama članicama koje su zainteresirane za unaprjeđenje mjerenja otpada od hrane te implementaciju programa sprječavanja otpada od hrane. Tadašnje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, današnje Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, kao nadležno tijelo za mjerenje količine otpada od hrane, prijavilo se na poziv i dobilo darovnicu za projekt „Unaprjeđenje podataka o otpadu od hrane u Republici Hrvatskoj“ koji se u skladu s potpisanim ugovorom provodi od 1. siječnja 2023. do 31. listopada 2024. godine.